Dünya

Wikileaks kurucusu Assange hakim karşısına çıkıyor

2 yıl önce

assange

Belmarsh Cezaevi'nde tutuklu bulunan Wikileaks'in kurucusu ve eski genel yayın yönetmeni Julian Assange, ABD'ye iadesi ile ilgili davada Britanya Merkezi Suç Mahkemesi'nde bugün hakim karşısına çıkacak.

4 hafta sürecek duruşmada mahkeme ABD Adalet Bakanlığı'nın Assange'ın devlet sırlarını çalmak için bilgisayar korsanları tutmaya çalıştığı iddialarını dinleyecek.

 

ABD'de büyük juri daha önce Assange'a yöneltilen 18 suçlamayı kabul etti. Assange'ın suçlu bulunduğu 17 madde ABD Casusluk Yasaları kapsamına giriyor. Bunların arasında gizli askeri ve diplomatik belgelere ulaşıp ve yayınlamak da bulunuyor.

 

Wikileaks kurucusu ABD'ye iade edilirse 175 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

 

Assange'ın avukatları, kendilerine ABD'nin yeni iddianamesini incelemek için yeerince vakit verilmediğini ifade etti. Wikileaks kurucusunun savunma ekibi davanın siyasi amaçlı olduğunu ve Assange'ın savaş suçlarını ortaya çıkardığı için yargılandığını savunuyor.

 

Assange uzun süre sonra ilk kez hakim karşısına çıkacak. Wikileaks kurucusu rahatsızlığı nedeniyle birkaç duruşmaya çıkamadı.

 

Wikileaks kurucusu, sığındığı Londra'daki Ekvator Büyükelçiliği'nden çıkarılmasından bu yana Belmarsh Cezaevi'nde bulunuyor.İlgili konular

Çavuşoğlu

Ukrayna Çavuşoğlu ve Erdoğan'ı yalanladı

10 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "4 başlık üzerinde mutabakat varmış gibi bir durum söz konusu. " sözlerinin ardından Ukraya Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba açıklamada bulundu....Devamını oku
abd

Rusya'dan ABD'ye uyarıcı nota: İlişkiler kopma noktasında

10 ay önce

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye Başkan Joe Biden'ın Rusya lideri Vladimir Putin'e yönelik 'savaş suçlusu' sözleri nedeniyle nota verdi....Devamını oku