Gündem

Yandaş medyanın Taliban güzellemesinin nedeni belli oldu

11 ay önce

taliban

Erdoğan başta olmak üzere AKP’li siyasilerin olumlu açıklamaları sonrası, Afganistan haberlerinde Taliban yanlısı çizgi izleyen medya organlarına hükumetten uyarı geldiği iddia ediliyor. Taliban Sözcüsünün A Haber’den dünyaya seslenmesi ve Hürriyet’in Taliban’ı öven haberleri büyük tepki toplamıştı.

Taliban’ın 20 yıl sonra Afganistan’da yönetimi yeniden ele geçirmesi bütün dünyanın en önemli gündemi haline geldi. Gelişmeler en çok Afgan kadınları tedirgin etti. Taliban zaferinin daha ilk saatlerinde genç kızlar ve dul kadınları militanlara eş olarak hediye edileceğini haberleri duyulmaya başladı.


DW Türkçe’ye konuşan Afgan Mülteciler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği kurucularından Dr. Zakira Hekmat, Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’i ele geçirmesinin ardından ülkesinde yaşanan durumu değerlendirdi. Şu anda Kayseri’de yaşamını sürdüren Hekmat, özellikle kız çocukları ve kadınlar hakkında endişeli olduğunu belirterek “Birçok kadın ‘Bizi Taliban götürmesin, bu ölüm daha şereflidir’ diyerek intihar ediyor” dedi. Afganistan’da yönetimi tam anlamıyla eline alan Taliban’ın kadına çağdışı bakışı dünya ülkelerini tedirgin ediyor.

 

AKP MESAJLARI YERİNDE BULUYOR


Başörtüsünü zorunlu kılan Taliban, kadınların kamusal alanda görünürlüğüne, doktor ve spikerlik gibi meslek edinmelerine de engeller çıkarıyor.

 

Dünyada tedirginlik devam ederken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban’dan gelen mesajların olumlu olduğunu söyledi.


YANDAŞ MEDYADA TALİBAN GÜZELLEMELERİ


AKP Hükumetinin Taliban konusundaki olumlu açıklamaları sonrası AKP yanlısı medyada da Taliban yanlısı haberler servis edilmeye başlandı. Taliban, Kabil zaferi sonrası dün A Haber’den dünyaya seslendi. A Haber yayınına bağlanan Taliban Sözcüsü Suhail Shaheen’nin olumlu mesajları paylaşıldı. Shaheen, “Bizim mesajımız dünyaya şudur; Afganistan’da bir hükümet kurulacak ve bu hükümet dünyadaki düzene uyum sağlayacak. Bölgesel olarak da herkesle uyum içinde olacağız. Pakistan, Afganistan ve çevremizdeki için temel hakları tanıyarak yönetim kurmak istiyoruz. Herkesin içi rahat olsun. Kimse için tehdit oluşturmuyoruz” dedi.

 

HÜRRİYET’TEN TALİBAN HABERİ


Hürriyet gazetesinde yer alan Taliban haberi ise tepki çekti. Haberde Taliban’ın yayına çıkmasına izin verdiği kadın spiker konusundan dünyayı şaşırttığı belirtildi.

 

Hürriyetin haberinde şu ifadeler kullanıldı: “Afganistan’ın kontrolünü ele geçiren Taliban dünyayı şaşırtan bir karar aldı. Afgan kadın sunucu ekranlara geri döndü. Yapılan açıklamada yayının Taliban üyesi ile gerçekleştirildiği bilgisine yer verildi.

 

UYARI GİTTİ İDDİASI


Gazete ve televizyonların Taliban haberleri sosyal medya kullanıcılarının da dikkatini çekti. Türkiye Gerçekleri adlı hesabının kullanıcısı Mustafa Selanik, medyanın Taliban ile alakalı olumsuz haber yapılmaması konusunda uyarıldığını iddia etti.

 

yandaş


İlgili konular

taliban

Taliban, yayınladığı kararname ile Afganistan bayrağını resmen yasakladı

4 ay önce

ABD'nin çekilmesiyle Ağustos 2021'de Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban, bugün bir kararname yayımlayarak uluslararası toplumun tanıdığı üç renkli Afgan bayrağını resmen yasakladı....Devamını oku
Sezen Aksu

18 Ocak gün özeti

6 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizler için paylaşıyoruz....Devamını oku