Ekonomi

Yandaş müteahhitler birbirine düştü

1 hafta önce

Yandaş müteahhitler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sık sık ‘beşli çete’ diyerek nitelediği holdingler ihale kavgasına tutuşurken, Cengiz Holding, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesini alan Limak’ı şikâyet etti.

Ethem Sancak’ın BMC’si de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesini şikâyet etti.

 

AKP iktidarı döneminde hızla büyüyen ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘beşli çete’ şeklinde nitelendirdiği holdingler, ihale kavgalarına başlarken, dünya ölçeğinde bile kamudan en fazla iş alan müteahhitlerden olan Mehmet Cengiz’in şirketi, başta 3’üncü Havalimanı olmak üzere çoğu ihalede partneri olan Nihat Özdemir’in Limak Holding’ini Kamu İhale Kurumu’na şikâyet etti.

 

“Erdoğan’ı gördükçe âşık oldum” diyen eski AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Ethem Sancak’ın BMC Otomotiv Şirketi de ihalesini alamadığı AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni şikâyet için Kamu İhale Kurumu’na başvurdu.

 

Kamu İhale Kurumu’nun 3 Şubat tarihinde yayımladığı tutanaklara göre, CHP’li Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, geçen yıl 23 Kasım tarihinde “Serbest Piyasadan Elektrik Enerjisi Alımı” adı altında bir ihale düzenledi. İki şirketin katıldığı ihaleyi Limak Holding’e bağlı Limak Uludağ Elektrik Şirketi alsa da, Cengiz Holding’e bağlı Cengiz Elektrik Şirketi, ihale dosyasında eksiklikleri olduğunu belirterek, Limak’ı Kamu İhale Kurumu’na şikâyet etti.

 

Kamu İhale Kurumu da oy çokluğuyla “İhalede mevzuata aykırılıklar tespit ederek, Limak Uludağ Elektrik Şirketi’nin verdiği teklifin ihalede değerlendirme dışı bırakılmasına” karar verdi. Böylece, Limak, ihale sürecinden elenmiş oldu.

 

Kamu İhale Kurumu’nun 13 Ocak tarihinde yayımladığı bir başka tutanakta da dikkat çeken bir şikâyet başvurusu yer aldı. Tutanağa göre, AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 15 Ekim 2020’de “109 adet otobüs alımı için” bir ihale düzenledi. İhaleyi de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kısa bir süre önce Saray’ın bahçesinde sürücüsüz elektrikli otobüsünü test ettiği Karsan Otomotiv Şirketi’nin aldığı açıklandı. Ancak Ethem Sancak’ın BMC Otomotiv Şirketi, Vehbi Koç’un kızı Suna Kıraç’ın eşi İnan Kıraç’ın sahibi olduğu şirketin aldığı ihaleyi şikâyet etti. BMC, AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ihaleyi alan Karsan Otomotiv’in belgelerinin eksik olduğunu ileri sürdü. Kamu ihale Kurumu ise “İhaledeki mevzuata aykırılıkların düzeltici işlemle giderilebilecek nitelikte olduğunu” belirterek ihaleyi iptal etmedi.

 İlgili konular

hazine

Hazine, açık kapatmak için ihale ile 7,43 milyar TL borçlandı

2 gün önce

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan iki tahvil ihalesinde toplam 5 milyar 427,3 milyon TL borçlanıldı. İhaleler öncesi yapılan 2 milyar TL ROT satışla birlikte toplam satış 7 milyar 427,3 milyon TL'ye çıktı....Devamını oku
merkez bankası

Merkez Bankası, piyasayı 54 milyar lira fonladı

3 hafta önce

Merkez Bankası repo ihalesiyle piyasaya 54 milyar lira verdi. Faiz yüzde 17 oldu....Devamını oku