İnsan Hakları

‘‘Yaşımı bilmiyorum ama Zilan’da Kürtleri kestikleri yıl doğmuşum’’

2 yıl önce

ömer

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 30 yıl önce doktorluk için gittiği Iğdır’ın bir köyünde yaşlı bir kadınla yaşadığı bir anısını Meclis’te anlatattı. Gergerlioğlu, Kürt sorununun bir kangrene dönüştüğüne dikkat çekti.  Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Devlet Kürtlerden özür dilemelidir.” dedi.

Türkiye’de Kürt sorunuyla ilgili tartışmaların bitmeyeceğini söyleyen Gergerlioğlu, “Tartışmalar bitmez çünkü devlet ve iktidarlar Kürt meselesine hakkaniyetli bir şekilde yaklaşmıyor. Partimiz yıllardır bu teklifi yapıyor ama maalesef kimse buna uymuyor. Kürt meselesi HDP olmasa da var. İstediğinizi yapın yine Kürt meselesi vardır.” diye konuştu.

 

30 yıl önce Iğdır’ın Tacirli Köyü’nde yaşadığı anısını anlatan Gergerlioğlu, şunları kaydetti: “Kendi yaşadığım bir örnekten anlatayım, ne kadar derin bir mesele olduğunu tüm Türkiye toplumu anlasın: 1990 yılında doktor olarak, hekim olarak Iğdır’ın bir köyüne gitmiştim, Tacirli Köyü’ne. Muayene yapıyorum sağlık ocağında, bir Kürt teyze geldi yanında kızı var. Tabii, Kürt teyze Türkçe konuşmayı bilmiyor, ben de Kürtçe konuşmayı bilmiyorum. Yaşın kaç diyeceğim, çat pat da öğrenmişim Kürtçeyi. ‘Dayikê tu çend sali?’ yani ‘Anne yaşın kaç?’ dedim. Ben anneye bunu sordum, bana ne dedi biliyor musunuz? Çok tarihî bir cevap verdi bakın; Kürt meselesi neden derin bir mesele, işte o cevapta ben onu anladım. Anne, bana dedi ki: ‘Doktor Bey, ben yaşımı bilmiyorum ama ben Zilan’da Kürtleri kestikleri yıl doğmuşum. Ben bunu bilirim Doktor Bey, yaşımı bilmiyorum.’ Yani bakın, öylesine bir tarihsel hafıza, öylesine bir toplumsal hafıza var ki teyze yaşını bilmiyor ama çok önemli bir tarihsel hadiseyi, Zilan katliamını biliyor. Bakın, Zilan katliamı 13 Temmuz 1930’da olmuş.”

 

GERGERLİOĞLU: 15 BİN KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

 

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Gergerlioğlu, 105 yaşındaki Osman İleri’nin Zilan katliamı için “Kıyametti, zulümdü, makineli tüfeklerle binlerce kişinin üstü tarandı, hayvanların üstüne bombalar atıldı, binlerce kişi tarandı, 15 bin kişi öldürüldü. Zilan Deresi lebalep cesetle dolmuştu o gün” şeklindeki sözlerini de aktardı. Gergerlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Bunu sadece köylüler demiyor, Cumhuriyet gazetesi diyor bakın, o günün Cumhuriyet gazetesi. İsmet İnönü 1930’da Başbakan, tarihî bir söz var burada, ne demiş bu olay üstüne: ‘Sadece Türk ulusu etnik haklar talep edebilir, başka kimsenin böyle hakkı yoktur. Aslı olmayan propagandaya kanmış, yolunu şaşırmış Doğu Türkleridir.’ Kürdün adı bile yok arkadaşlar. Öldürülenlerin içinde hamile kadınlar vardır, çocuklar vardır, anlatımlar korkunçtur. Makineli tüfekle tarandığında çocukların havalara fırladığı anlatılmaktadır.’’İlgili konular

zafer havalimanı

9 Ocak gün özeti

1 yıl önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz....Devamını oku
Davutoğlu

Davutoğlu: Ankara'da oturarak Kürt sorunu çözülmez

1 yıl önce

Davutoğlu, Van'daki programının üçüncü gününde, kent merkezindeki bir otelde düzenlenen 'Van'da Demokratik geleceğin inşası Kürt meselesi' toplantısına katıldı....Devamını oku