Dünya

Yemen ve Katar arasındaki diplomatik ilişkiler yeniden başladı

1 ay önce

yemen

Yemen hükümeti, Katar'la diplomatik ilişkilerin 3 yılın ardından yeniden başladığını duyurdu.

Yemen Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Katar’ın başkenti Doha’da bir araya gelen Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Awad bin Mübarek ve Katarlı mevkidaşı Muhammed bin Abdulrahman Al-Thani'nin iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin yeniden başlatıldığı bildirildi.

 

Bakan Mübarek açıklamasında, her iki ülkenin bölgesel ve uluslararası arenadaki siyasi gelişmeler konusundaki, Yemen arenasında birleşmenin önemini ve diplomatik tutumlarını tartıştığını, geliştirdiğini ve koordine ettiğini belirterek, her iki ülkenin bölgede barış ve istikrarın sağlanması için çaba gösterdiklerini ifade etti.

 

Mübarek ayrıca, Körfez uzlaşması ile Katar ve Suudi Arabistan arasında ilişkilerin yeniden başlamasından büyük memnunluk duyduklarını dile getirdi.

 

Bakan Al-Thani'nin ise yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin dostluk, işbirliği ve karşılıklı saygıya dayalı olarak geri döndüğünü vurgulayarak, Yemen ekonomisine her yönden destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

 İlgili konular

erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Al Sani ile telefon görüşmesi yaptı

5 gün önce

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Al Sani ile telefon görüşmesi yaptı. ...Devamını oku
katar

Katar ve Türkiye arasında askeri işbirliği görüşmesi

3 hafta önce

Katar Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ganim bin Şahin el-Ganim ile Türkiye Genelkurmay Harekat Başkanı Tuğgeneral Ersin Kaya, iki ülke arasında askeri alanda iş birliğini görüştüler....Devamını oku