Yazarlar

Ne oldu? / Yeni güne başlarken

2 yıl önce

Ne ayak!


On beş Temmuz gecesinin ardından yeni bir güne başlarken olaylar kimi yerde sona ermişti, kimi yerlerde ise halen devam ediyordu. İstanbul Vezneciler'de bulunan Belediye binasını kontrol altına alan askerler ile polis arasında çatışmalar saatlerce sürdü. Sabaha karşı emniyet mensupları askerleri bertaraf edip binanın kontrolünü ele geçirdi.

 

Saat 06:40 sularında Boğaziçi Köprüsü'nde bulunan (yaklaşık 50 kişi) askerler ellerindeki silahları bırakarak polislere teslim oldu. Bu sırada bir grup gösterici, askerlere linç girişiminde bulundu.

 

Aynı zamanda Kuleli Askeri Lisesi'nden 80 öğrenci gözaltına alındı. Genelkurmay Başkanlığı yerleşkesini elinde tutan 250 asker de gözaltına alındı.17 askerün öldürüldüğü haberleri yayıldı.

 

Son olarak  Genelkurmay Başkanlığı'nı kontrolü altında bulunduran darbeci askerlere yapılan operasyonla beraber 700 silahsız er ve erbaş teslim oldu.

 

Neticede resmi rakamlara göre o gece vatan  251 evladını kaybetti. Vatandaşların  direnişine sahne olan Ankara’da olaylar, ertesi gün öğle saatlerinde tamamen sona erdi.

 

Akıncı Üssü'nde tutulan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, saat 08.26'da helikoptere binerek, Çankaya Köşkü'ne hareket etti.

 

Özel harekat polisleri sabah saatlerinde Jandarma Genel Komutanlığını ele geçirdi. Ancak bundan kısa süre önce, akşam saatlerinden o saate kadar burada alıkonulan Turgut Aslan ve koruması Hasan Gülhan, yemekhane bölgesinin arka tarafında başlarından vuruldu. Gülhan şehit olurken, Aslan ağır yaralandı.

 

Darbe girişiminin başarısız olacağını anlayan askerler, sabah saatlerinde Genelkurmay karargahından çıkarak polise teslim olmaya başladı. Kısa süre sonra özel harekat polisleri de Genelkurmay kışlasına girdi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, saat 12.57'de Çankaya Köşkü'ne geldi. Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile kameraların karşısına geçen Yıldırım, teşebbüsün bastırıldığını resmen duyurdu.

 

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, darbe girişimi sırasında Atatürk Havalimanı'nda yaşananlara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 1 üsteğmen, 3 uzman ve 7 er gözaltına alındı.

 

Daha neler neler…Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevini yürüten Tümamiral Mesut Özel’in, karargaha gitmek için bindiği araçta ağzı bantlanmış ve Paia, ellerine plastik kelepçe takılarak Maltepe Askeri Cezaevine götürülmüştü. Burada tutulan Özel, darbe girişiminin başarısız olması üzerine serbest kaldı.

 

İzmir’de sabah saatlerinde Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen'in de aralarında bulunduğu, çeşitli rütbelerdeki subaylar ile astsubaylardan oluşan 13 kişi gözaltına alındı.

 

Harp Akademileri Komutanlığı görevini yürüten Korgeneral Tahir Bekiroğlu, Harp Akademileri Komutanlığı sahasındaki konutundan alınıp, askerlerce Hadımköy Askeri Cezaevi'ne götürülmüştü. Bekiroğlu, sabah saatlerine kadar tutulduğu cezaevinden darbe girişiminin başarısız olması üzerine serbest kaldı.

 

Bu arada darbeye karıştıkları söylenen askerlerin derdest edilişleri ve uğradıkları mamelelere dair videolar televizyonlarda ve sosyal medyada paylaşıldı.

 

Bir geceye bir hayli şey sığmış ve Türkiye yepyeni bir güne uyanmıştı. Önümüzdeki yazılarda belki her bir paragrafını ayrı ayrı masaya yatıracağımız bu sırlı yumak, anlaşılan daha çook temmuzlar eskitecek, gündemi senelerce meşgul edecekti. Zira iş “Ne oldu?” ile bitecek cinsten değildi. Nasıl olduya , niçin olduya ise hala gelemeddik. O fasla da  da bir-iki yazı sonra geçeceğiz. 


İlgili konular

Genelkurmay

Genelkurmay ve komutanların soruşturmasına Cumhurbaşkanlığı koruması

11 ay önce

Genelkurmay Başkanı ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları hakkında askeri suçlardan dolayı soruşturma yapılması Cumhurbaşkanının iznine bağlı olacak....Devamını oku