Yazarlar

Yeni Zelenda dersleri

3 yıl önce

Yeni ekonomik durum ve yeni fırsatlar


J.R.R Tolkein’in meşhur kitabı Yüzüklerin Efendisi’ne esin kaynağı olan Pasifik okyanusunun güneybatısında yer alan yaklaşık 5 milyon nüfuslu kendi başına mutlu ve huzurlu bu ülke şu günlerde büyük bir terör olayıyla dünya gündeminin ilk sıralarında yer almaya devam ediyor.

 

Ülke nüfusunun yalnızca %55’inin kendini bir dine mensup hissettiği bunun da %49’unun Hristiyanlık belirtildiği, kalan kısmının kendini bir dine yakın hissetmediğini ifade ettiği ülkede, gözü dönmüş bir cani Cuma namazı için camiye gelen 50’den fazla Müslümanı katletti.

Bu noktadan sonra insanlık doğal olarak Fransa’da yaşanan terör olayı sonrası olduğu gibi, dünya liderlerinin ortak bir adım atmasını beklediyse de bu bekleyiş kısa sürdü.

 

JACİNDA ARDERN’İN LİDERLİĞİ

 

Yeni Zelenda başbakanı ve halkı yaşanan bu menfur saldırı sonrası ülkenin birlik ve bütünlüğü adına tüm dünyaya örnek olacak bir liderlik sergiledi.

Ülkesinde yaşanan bu olay sonrası yakınları katledilen aileleri evlerinde başörtüsü takarak ziyaret etti ve onların acılarına ortak oldu.

Parlamento belki de tarihinde ilk defa Kuranı Kerim okunarak açıldı.

Halk Camilere doluştu ve Müslümanlar namaz kılarken onlara kalkan oldu, onlar için nöbete durdu.

Katledilen Müslümanlar için tüm şehir ve ülke yasa durdu. Olayın yaşandığı bölgeye çiçekler bırakıldı.

Üniversite öğrencileri olayı protesto yürüyüşleri düzenledi ve okullarda anma programları düzenlendi.

Jacinda Ardern tüm dünyaya seslenerek bu olaydan ders çıkarılması gerektiğini, fakat bu olay nedeniyle hiç kimsenin kendisine bir paye çıkarmaması gerektiğini hatırlattı.

Teröre prim vermemek için, bu görüntüleri yayanların ve paylaşanların ağır bir şekilde cezalandırılacağını açıkladı.

Terörün amacına hizmet etmemek için ne teröristi de terör olayını da gündemin başköşesine oturtmayacaklarını fakat en ağır şekilde cezalandırılacağını deklare etti.

5 milyonluk nüfusuyla önemli bir tarım ve hayvancılık ülkesi olan bu ülke bu olay vesilesiyle insanlığa; farklılıklarımız zenginliğimizdir diye unutulan önemli bir gerçeği hatırlatarak ciddi bir mesaj verdi.

 

YENİ ZELANDA UÇAĞI

 

Türkiye 17 .500 km uzağında yaşanan bu olaya kayıtsız kalmadı.

Seçim atmosferinin de etkisiyle miting meydanlarında ve medyada olay tüm çıplaklığı ! ile yer aldı.

Toplum bir ara aranan dış mihrak bulundu mu? Diye sormadan edemedi.

Yeni Zelanda Türkiye’de yaşanan bu sürece teröre katkı sağlamkatan başka bir işe yaramaz diyerek tepki gösterdi.

Türkiye bu olayı sadece miting meydanlarında söylemle bırakmadı ve 238 tonluk A330 Airbus uçağı ile yaklaşık bir milyon beş yüz bin tl masraf edip itibardan tasarruf etmeyerek cumhurbaşkanı yardımcısı ve dış ilişkiler bakanını Yeni Zelenda’ya gönderdi.

Bu uçuşun aynı zamanda en uzun dünya direkt uçuş rekoru olduğu da söylendi.

Aynı zaman dilimi içerisinde Ayşe teyze ve emekli Arif amca, ucuz domates kuyruğunda iki saati aşkın süredir ekonomiden tasarruf etmek için sıranın kendilerine gelmesi için bekleyişlerini sürdürüyorlardı.İlgili konular

Bisiklet

Milletvekili doğuma bisikletle gitti

7 ay önce

Yeni Zelandalı milletvekili Anne Genter, doğum yapacağını anlaması üzerine, evinden hastaneye bisikle gitti....Devamını oku
Yeni Zelandalı kadınlar terör kurbanlarıyla dayanışma için başörtüsü takıyor

Yeni Zelandalı kadınlar terör kurbanlarıyla dayanışma için başörtüsü takıyor

3 yıl önce

Başbakan Jacinda Ardern'in saldırıya hedef olan Christchurch kentindeki Müslüman toplumu ziyareti sırasında başörtüsü takmasının ardından, binlerce Yeni Zelandalı kadın Ardern'i takip etti....Devamını oku