Ekonomi

Yiğit Bulut'tan manidar açıklama: Merkez Bankası tamamen bağımsızdır

2 hafta önce

bulut

Merkez Bankası başkanının değişmesi sonrası sık sık televizyonlara çıkıp para politikası anlatınca "Siyasi müdahale var" eleştirilerine muhatap olan Cumhurbaşkanlığı ekonomi başdanışmanı Yiğit Bulut'tan manidar açıklama geldi.

Yiğit Bulut, Şahap Kavcıoğlu'nun Merkez Bankası başkanı atanmasının ardından televizyon televizyon gezerek para politikalarını anlatmış, kısa vadede faiz indirilmeyeceği yönünde vurgular yaparak piyasalara güven vermeye çalışmıştı. Oysa para politikası konusunda yetkili tek kurumun hala kağıt üzerinde Merkez Bankası olması nedeniyle bu yorumlar tartışmaya sebep olmuştu.

 

Yiğit Bulut bu kez CNN Türk'te bugün yine para hareketlerine ilişkin farklı yorumlar yaparken bağımsızlık vurgusuna dikkat çekti. Yiğit Bulut, politika faizlerinin ne olabileceği konusu gündeme gelince şu değerlendirmeyi yaptı:

 

"Merkez Bankası'nın nasıl bir karar alacağını söylemek, Yiğit Bulut'a düşmez. Niyet okuma yapıyor herkes. Merkez Bankası faiz düşürerek şunu yapacak. Merkez Bankası bağımsızdır, araçlarının da bağımsızlığı vardır. Faizi de başka araçları da kullanabilirim diyor. Bu konuda öngörüm yok, öngörüm olmaması çok normal. Merkez Bankası başkanı üyelerle birlikte toplantı yapıyor ve piyasa koşulları gereği karar alıyor."

 İlgili konular

tanrıkulu

CHP'li Tanrıkulu, "128 milyar doları" bin 128 soruyla Lütfi Elvan'a sordu

1 gün önce

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Merkez Bankası'nın "eritildiği" iddia edilen 128 milyar dolarını bin 128 soruyla Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'a sordu....Devamını oku
faiz

Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu 

6 gün önce

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tuttu....Devamını oku