İnsan Hakları

Yüksel direnişçisi Nazan Bozkurt’a tahliye

2 hafta önce

bozkurt

Ankara Yüksel Caddesinde 4 yıl ‘işimi istiyorum’ eylemi yapan KHK’lı Nazan Bozkurt, geçen Ağustos ayında tutuklanarak gönderildiği cezaevinden tahliye oldu.

Ankara Çankaya Nüfus Müdürlüğü’nde 10 yıllık memurken 23 Ocak 2017’deki KHK ile görevinden çıkarılan Bozkurt, kendisi gibi ihraç edilmiş arkadaşlarıyla ‘İşimizi geri istiyoruz’ talebiyle Yüksel Caddesi’nde eylem yapıyordu.

 

Bozkurt, eylem yaptığı diğer arkadaşlarıyla birlikte Ağustos 2020’de tutuklanıp Gebze Kadın Kapalı Cezaevine gönderildi. Eylemlerini Ankara Yüksel Caddesi’nde yapmalarıyla Yüksel Direnişçileri olarak anılan eylemcilerden tutuklu Mehmet Dersulu, Alev Şahin ve Nazan Bozkurt bugün hakim karşısına çıktı.

 

Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Bozkurt tahliye edildi. Alev Şahin ve Mehmet Dersulu’nun tutukluluğuna devam kararı verildi. Aynı davada yargılanan Acun Karadağ daha önceki duruşmada tahliye edilmişti.

 

TAHLİYESİ SEVİNÇE BOĞDU


Tahliye olan Bozkurt’u tutuklu harbiyeli annesi Melek Çetinkaya karşıladı. Çetinkaya ve Bozkurt’un duygu dolu karşılaşmaları sosyal medyada da viral oldu.

 

AYM’DEN TAZMİNAT KARARI


Ankara’da dört yıldan bu yana ‘işimi istiyorum’ eylemi yapan Nazan Bozkurt’un, maruz kaldığı polis şiddeti sonrası göz kemiği kırılmıştı. Yüzlerce kez gözaltına alınan Nazan Bozkurt’un ‘ev hapsi’ kararı hakkında bireysel başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi (AYM), hak ihlali kararı vererek Bozkurt’a 20 bin TL ödenmesine hükmetti.

 

TUTUKSUZ YARGILAMA SÜRÜYOR


Öte yandan Bozkurt’un 2020 yılında yine Yüksel Caddesi eylemleri gerekçe gösterilerek açılan başka bir davadan tutuksuz yargılanmasına devam ediliyor.İlgili konular

hdp

AYM, HDP'nin kapatılmasına ilişkin iddianameyi Yargıtay'a iade etti

6 gün önce

HDP'nin kapatılması talebiyle Yargıtay Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameyi oybirliğiyle iade etme kararı alan Anayasa Mahkemesi (AYM), kararı gerekçesiyle birlikte Yargıtay'a gönderdi....Devamını oku
bahçeli

Bahçeli: 104'lükler büyük bir suç işlemişlerdir, cezasız kalmayacaktır

2 hafta önce

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Montrö bildirisi yayımlayan emekli amirallere sert bir dille tepki gösterdi....Devamını oku