Gündem

Yusuf Yerkel için Frankfurt Başkonsolosluğu önünde protesto düzenlenecek

1 hafta önce

yerkel

Soma'daki maden faciası sonrası protestolar sırasında bir madenciye tekme atmasıyla gündeme gelen Yusuf Yerkel'in Frankfurt'a Ticaret Ataşesi olarak atanması üzerine çok sayıda sivil toplum örgütü, yarın Frankfurt Başkonsolosluğu önünde 'İstenmeyen Adam' adlı protesto gösterisi düzenleyecek.

Yaklaşık 30 dernek, STK ve kişi tarafından imzalanan ortak bildiride, "Bay Yerkel’i‚ istenmeyen şahıs’ olarak ilan ediyoruz. Bu insanlık düşmanını şehrimizde istemiyoruz! " denildi.

 

Euronews'in haberine göre açıklamada, “Yusuf Yerkel’in TC Frankfurt Başkonsolosluğu’na ticari ateşe olarak görevlendirilmesini protesto ediyoruz. Mayıs 2014’te 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma’daki maden ocağı iş cinayetinden hemen sonra, dönemin Başbakanı ve şimdinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarından olan Yusuf Yerkel kendisini kaybederek, yerde yatan bir maden işçisini acımasızca tekmelemişti. Oysa bu maden emekçisi, sadece Türkiye’deki maden ocaklarının tehlikeli ve kabul edilemez olan çalışma koşullarını protesto ediyordu. Bay Yerkel’i ‚istenmeyen şahıs’ olarak ilan ediyoruz. Bu insanlık düşmanını şehrimizde istemiyoruz! Bütün demokratik ve insani örgütlenmeleri, bu eylemimize destek vermeye davet ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

 

Bildiriyi imzalayanlar arasında Hessen Eyalet Meclisi’ndeki milletvekillerinden Turgut Yüksel (SPD), Saadet Sönmez (Sol Parti), Taylan Burcu (Yeşiller), Hessen Eyalet Meclisi eski Milletvekili Mürvet Öztürk de yer alıyor.

 

Almanya Göçmenler Konseyi Başkanı Memet Kılıç, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada "Soma’da yaşanan olaylarda, yerde yatan bir madenciye attığı tekme nedeniyle simge haline dönüşen bir kişinin Almanya’da böyle bir göreve atanması, kamu vicdanının yaralayan bir karar. Bunu kabul etmek zor. Aynı zamanda Türkiye’de karar vericilerin pervasız davrandığını gösteriyor." dedi. Sözcü'nün haberinde de Almanya Türk Toplumu'nun (TGD), “Böyle liyakatsız atamayı birçok sağduyu sahibi vicdanlı kurum, kuruluş ve insanlar gibi bizlerin de kabul etmesi ve sineye çekmesi mümkün değil” denildi.İlgili konular

yerkel

Madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel'in atanmasına bir tepki de Almanya'dan 

1 hafta önce

Soma'da polislerin yere yatırdığı madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel'in Frankfurt'a Ticari Ateşe olarak atanmasına tepkiler dinmiyor. Bir tepki de  Almanya'dan geldi....Devamını oku