Yaşam

'Z' kuşağı anketinde yüzde 94 "Erdoğan'a hayır" dedi

4 ay önce

Z' kuşağı

BUPAR Araştırma Şirketi, İzmir, Ankara ve İstanbul'da Z kuşağı ile araştırma yaparken, Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı, araştırmayı köşesine taşıdı.

Ataklı, gençlerin yüzde 6.1'i Türkiye'nin sorunlarına "ülke yönetimi ve Recep Tayyip Erdoğan" dediğini aktardı.

 

Türkiye, ekonomik krizle boğuşurken, 30 yıllık BUPAR şirketi Z kuşağı olarak tanınan 2000’li yıllarda doğan gençler arasına bir araştırma yaptı.

 

Araştırmayı köşesine taşıyan Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı, 10-13 Şubat İzmir-Ankara-İstanbul’da 15-24 yaş arası 1512 gençle yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmadan ilginç sonuçları aktardı.

 

SİYASİLER TAKİP EDİLMİYOR


Ataklı, "Z kuşağının; yüzde 90’ı gelecek kaygısı yaşıyor. Yüzde 97’si politikacılara ve siyasi partilere güvenmiyor. Sosyal medya ile ilgilenen gençlerin yüzde 65.7’si hiç bir siyasiyi takip etmiyor ve siyasi figürlerin gençlerin potansiyelini ön plana çıkartmasına engel olduğunu düşünüyor" dedi.

 

Araştırmada "Türkiye'nin sorunları nelerdir?" diye sorulduğunu aktaran Ataklı, "gençlerin yüzde 71.6’sı ekonomi, zamlar, doların yükselmesi, yüzde 12’si eğitim sistemi, yüzde 7.5’i adaletsizlik, yüzde 6.1’i ise ülke yönetimi ve Recep Tayyip Erdoğan” dediğini ifade etti.

 

Ataklı, gençlerin yüzde 72.3'ünün "Fırsatım olsa başka bir ülkede üniversiteye giderim" dediğini dile getirirken "Seçimin 2023 yılında olması halinde seçmenin 18 milyonunu oluşturan, yüzde 16’sı ilk defa oy kullanacak Z kuşağından oluşuyor" dedi.İlgili konular

erdoğan

Erdoğan: Müzakere öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

3 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ve Ukrayna heyetleri, yarın İstanbul'da tekrar bir araya geliyor. Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız" diye konuştu....Devamını oku
Erdoğan

Erdoğan: Bakraç içinde Manda yoğurdu, hurma, bal ve yulaf ezmesi yer uyurum

3 ay önce

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tokat ziyaretinde çiftçiler ile bir araya geldi....Devamını oku