Dünya

Zaharova'dan ateşkes itirafı: Karabağ'da ateşkes mekanizması kurulamadı

6 gün önce

karabağ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Dağlık Karabağ’da Ermenistan ve Azerbaycan arasında ateşkes anlaşması yapıldığını ancak ateşkes gözlem mekanizmasının oluşturulamadığını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova haftalık olağan brifinginde gazetecilerin sorularını cevapladı. Rusya’nın dış politikalarıyla ilgili konulara değinen Zaharova, Dağlık Karabağ hakkında açıklamalar yaptı.

 

Zaharova, Dağlık Karabağ’da Ermenistan ve Azerbaycan arasında ateşkes ilan edildiğini fakat bir gözlem mekanizmasının oluşturulması konusunda henüz bir mutabakata varılmadığını belirtti.

 

Zaharova, “Asıl mesajımız ordular arasında bir anlaşma yapılması ve ortak bir gözlem mekanizması oluşturulmasıdır. Bildiğimiz kadarıyla şu ana kadar böyle bir çalışma yapılmadı. Biz bu mekanizmanın oluşturulması için bir an önce adım atılmasını umuyoruz” ifadelerini dile getirdi.

 

 İlgili konular

lavrov

Lavrov: Dağlık Karabağ'daki sivil tesislere saldırılar derhal durdurulmalı

2 gün önce

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Dağlık Karabağ'daki savaşta sivil tesislere yönelik ateş ve saldırıların derhal durdurulması gerektiğini ifade etti....Devamını oku
aliyev

Aliyev: Karabağ'da nihai çözüm için görüşmelere her zaman hazırız

1 hafta önce

Azerbaycan lideri İlham Aliyev, Karabağ'da geçici ateşkesle sonuçlanan Moskova görüşmesini olumlu bulduğunu ifade etti. Söz konusu görüşme esnasında üstünde anlaşılan açıklamanın, Ermeni güçlerin Karabağ'dan çekilmesi imasını içerdiğini söyleyen Aliyev, Bakü'nün nihai çözüm için görüşmelere yarın dahi başlamaya hazır olduğunu teyit etti....Devamını oku