Spor

Zanka Danimarka’da eleştiri konusu olan ‘Asker’ tişörtü hakkında ilk kez konuştu

2 yıl önce

Zanka Danimarka’da eleştiri konusu olan ‘Asker’ tişörtü hakkında ilk kez konuştu


Fenerbahçe'nin Danimarkalı savunmacısı Zanka, Barış Pınarı Harekatı sırasında sarı-lacivertli takımın giydiği ve üzerine 'Vatan size minnettar' yazılı tişört hakkında ilk kez konuştu. Zanka, tişörtü giydiği için Danimarka'da hakkında yapılan eleştirilere yanıt verdi.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye’nin kuzeyine düzenlenen Barış Pınarı Harekatı sırasında Fenerbahçe takımının askere destek olmak için Denizlispor maçında giydiği ve üzerinde ‘Vatan size minnettar’ yazan tişört, sarı-lacivertli takımın Danimarkalı stoperi Zanka’nın ülkesinde eleştirilmesine neden olmuştu.
 
Türk askerine destek verdiği için ülkesinde sert eleştirilere maruz kalan Zanka, konu hakkında ilk kez konuştu.
 
Tişörtü ilk gördüğünde ne olduğunu anlamadığını söyleyen Zanka, Danimarka’nın DR Sporten kanalına verdiği röportajda “Tercümana sordum ve Türk askerine destek amaçlı bir tişört olduğunu söylediler. Benim için bir ikilem oluştu” dedi.
 
Doğru kararı vermenin kendisi için zor olduğunu belirten Zanka, şunları söyledi:
 
“Karar vermek için maçtan önce 45 dakika sürem vardı. Ne yapmam gerektiği hakkında çok düşündüm. Sonrasında bir hafta boyunca tekrar tekrar düşündüm. Ne yapabilirdim? Ne söyleyebilirdim? Bütün senaryoları gözden geçirdim.
 
Şu anda bile nasıl farklı bir şey yapabilirdim diye açık bir sonuca varamadım. Sonuçlarının ne olacağını kestiremiyorum. Konu hakkında rahat rahat konuşup beni eleştirenler var. Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız?
 
İnsanları anlıyorum, eleştirilerini de anlıyorum ama onlar da beni anlasınlar. Danimarka’dan çok daha farklı bir yerde yaşıyorum. Kültürel olarak farklılıklar olduğunu biliyordum. Her yerde bu böyle…”
 
Kendisi hakkında “O tişörtü asla giymemeliydin” şeklinde yapılan eleştirilere de yanıt veren Zanka “Kuzey Avrupa'da ve işin içinde değilken söylemesi kolay. Bütün faktörler göz önünde alındığında kimse kendinden emin bir şekilde böyle söyleyemez. Sadece ben söyleyebilirim çünkü bunu yaşayan benim” ifadelerini kullandı.

 İlgili konular

Mesut Özil

Mesut Özil: Kızgınlığım kendimeydi

3 ay önce

Fenerbahçe 'de beklenmedik bir şekilde Ozan Tufan ile birlikte kadro dışı bırakılan kaptan Mesut Özil, duyduğu pişmanlığı yakın çevresi ile paylaştı....Devamını oku
fenerbahçe

Fenerbahçe-Trabzonspor derbisinde kazanan yok: 1-1

3 ay önce

Süper Lig'in 28. haftasında Fenerbahçe, sahasında lider Trabzonspor'u konuk etti. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği maç 1-1 tamamlandı....Devamını oku