Dünya

Zelenski ABD Kongresi'nde konuştu: Ukrayna hava sahasını kapatın

1 yıl önce

abd

ABD Kongresi'ne seslenen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski," Ukrayna hava sahasını kapatın, insanları kurtarın. Bu çok mu şey?" diye çağrısını tekrarladı.

ABD Kongresi'ne seslenen Zelenski, konuşma öncesi ayakta alkışlandı. Zelenski ülkesindeki son durum hakkında bilgi verdiği konuşmasında şunları söyledi:

 

"Amerikalılar, dostlarım. Hepinize gururla başkentimiz Kiev'den merhaba diyorum. Bu şehir Rus askerlerinin taarruzu altında. Pes etmiyoruz. Pet etmek aklımızın ucundan geçmedi.

 

Sizi cesur Ukrayna halkı adına karşılıyorum. Rus saldırılarına karşı duruyoruz. Bu ülkenin en iyi evlatları hayatlarını feda etti.

 

Şu anda ülkemizin en iyi insanları ve halkımızın kaderi belirleniyor. Ukrayna özgür olacak mı? Bunlar belirleniyor. Rusya sadece bizim şehirlerimize değil değerlerimize karşı savaş ilan etti. Tanklarla, uçaklarla özgürlüğümüze saldırdı. mutluluk isteğimize, ulusal hayallerimize savaş ilan etti.

 

 

Biz de Ukrayna'da aynı değerlere sahibiz. Bunların hepsi sizin hayatının gündelik bir parçası. Şanlı tarihinizde bazı sayfalar var ki Ukraynalıların şu an ne yaşadığını anlayabilirsiniz. Pearl Harbor'u hatırlayın. 11 Eylül'ü hatırlayın. Korkunç bir saldırıydı. Bizim ülkemiz aynı şeyi her gün yaşıyor şu anda. Ukrayna şehirleri, tüm şehirler vuruluyor. Rusya, Ukrayna semalarını ölüm yuvasına çevirdi.

 

Sayısız bomba atılar. İHA'ları SİHA'ları kullanıp bizi öldürüyorlar. Biz de bu teröre karşılık istiyoruz. Tüm dünya cevap vermeli. Ukrayna hava sahasını kapatın, insanları kurtarın. Bu çok mu şey?

 

Nasıl savunma sistemlerine ihtiyacımız olduğu ortada. Bu uçaklar var mevcut, elinizde. Ama Ukrayna semalarında uçmuyorlar, halkımızı korumuyorlar. Benim hayalim, ihtiyacım var. Gökyüzünü korumak zorundayım. Ukrayna size minnettar. ABD'nin verdiği muazzam desteğe minnettar. Silah, mühimmat verdiniz, finansal destek verdiniz, eğittiniz. Biden'a da minnettarım, şahsen müdahil oldu olaya.

 

Ukrayna'ya yönelik suç işleyen herkese savaş suçlusu dediniz. Ülkemizin bu en karanlık saatinde daha fazlasını yapmanız için çağrı yapıyorum. Yeni yaptırım paketleri gelmeli sürekli. Kısıtlamalar getirilmeli.

 

Lütfen liderlik yapın. Bölgenizde şirketler varsa, Rus ordusuna finansman sağlıyorlarsa onlara baskı kurun. Ruslar tek bir kuruş bile bulamamalı. Bizim ülkemiz yok ediliyor. Barış, gelirden daha önemlidir.

 

Zelenski, 'Zaten savaş karşıtı koalisyonun üyesiyiz. İlkesel olarak karşı çıktılar. Daha fazlasını yapmalıyız. yeni araçlara ihtiyacımız var. 24 saat içinde bitmeli, kötülük cezalandırılmalı bir an önce' ifadelerini kullandı.

 

 

Yeni ittifaklara ihtiyacımız var. Yeni bir örgüt. U24 sorumlu üyelerden oluşan bir örgüt önerdik. Silah olur, yaptırım, insani yardım, finansman yardımı olur. Eğer böyle bir ittifak olsaydı bugün o zaman binlerce hayat yitmezdi. Birçok ülkede barışa ihtiyacı olan herkes, acı çeken herkes bundan faydalanırdı. Bir video izlemenizi isteyeceğim. Rus askerlerinin ne yaptığını gösteriyor bizim toprağımızda. Tüm saldırganları yok etmeliyiz başka ülkeyi boyunduruk altına almaya çalışan."İlgili konular

Putin ve Zelenski

Kremlin açıkladı: Putin ve Zelenski bir araya mı geliyor?

11 ay önce

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rus ve Ukraynalı heyetlerin bugün Türkiye’ye gideceklerini belirterek, “Yüz yüze görüşmelere başlanmasına karar verilmesi bile başlı başına önemlidir” dedi....Devamını oku
gübreleştirme

Ölen kişiyi tabutla gömmek yerine `Gübreleştirilme` tercih ediliyor

11 ay önce

ABD'de giderek daha fazla sayıda kişi öldükten sonra tabutla gömülmek ya da yakılmak yerine gübreleştirilmeyi tercih ediyor....Devamını oku