İnsan Hakları

Zeydan: AKP’nin emir eri yargı mensupları AKP’nin çöküşünün önüne geçemeyecek

2 yıl önce

Zeydan: AKP’nin emir eri yargı mensupları AKP’nin çöküşünün önüne geçemeyecek


Tahliyesine karar verilmesine rağmen savcının itirazı üzerine tutukluluğuna devam edilen HDP eski Milletvekili Abdullah Zeydan gönderdiği yazılı açıklama ile “Yargı mensuplarının Anayasayı, kanunları AKP’nin siyasi ikbali için, menfaati için ayaklar altına aldığını bir kez daha gördük. AKP’nin emir eri haline gelmiş yargı mensupları da AKP’nin çöküşünün önüne geçemeyecektir” dedi.
 
 Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Abdullah Zeydan hakkında önceki gün Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yeni yargı reformu kapsamında tahliyesine karar verilmişti. Ancak savcının itirazı üzerine mahkeme heyeti kararı Zeydan’ın tutukluluğuna devam yönünde değiştirdi.
 
Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile birlikte tutuklu bulunan Abdullah Zeydan, mahkemenin kararına dair yazılı açıklama gönderdi.
 
Zeydan’ın açıklaması ise şu şekilde:
 
“Bizler üzerinde yürütülen sürecin yargıyla, adaletle, hakikatin ortaya çıkarılmasıyla ilgili bir süreç olmadığını, siyasi hedeflerine ulaşmak için, HDP’yi tasfiye etmek için yargının AKP tarafından sopa olarak kullanıldığı, siyasi rakibimiz tarafından rehin alındığımızı hep söylüyorduk.
 
Yargı mensuplarının Anayasayı, kanunları AKP’nin siyasi ikbali için, menfaati için ayaklar altına aldığını bir kez daha gördük. Fakat geldiğimiz noktada, kimi gönüllü, kimi tehditle, AKP’nin emir eri haline gelmiş yargı mensupları da AKP’nin çöküşünün önüne geçemeyecektir. Önümüzdeki ilk seçimde tüm bu zulmün, hukuksuzluğun hesabını halkımız sandıkta soracaktır. Tarihin her döneminde barış, demokrasi, eşitlik mücadelesi verenler bedel ödemiştir. Fakat sonunda kazanan hep onlar olmuştur. Şimdi de öyle olacak.
 
AKP’nin zulmüne maruz kalan tek kişi ben değilim. Bugün binlerce HDP’li, barış annesi, toplumun muhalif kesimleri bu zulümle karşı karşıyadır, bilinmelidir. Barış, demokrasi, özgürlük mücadelesi verenlerin gücü zalimlerin gücünden daha fazladır. Bu gerçeklikle haklı barış, demokrasi, eşitlik mücadelemi, partime ve asil halkımıza daha da adanmış bir şekilde sürdürmeye devam edeceğim.”


İlgili konular

kadın öldürüld

Son 20 yılda 7 bin 71 kadın öldürüldü, 30 bin 446 kişi işkenceye uğradı

3 ay önce

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ‘AKP Hükümetinin 20 Yıllık Hak İhlalleri Enkaz Raporu’nu yayınladı....Devamını oku