Ekonomi

Zeytinyağına büyük zam

3 gün önce

Zeytinyağı

Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı deposu olan Mersin'deki fabrikalarda, sızma zeytinyağı fiyatları 22 liradan 35 liraya yükseldi.

Ekonomideki her geçen günkü kötü gidişat ve yüksek enflasyon zeytinyağına da yansıdı. 2020 yılı kilosu 18 ila 22 lira arasında olan zeytinyağı, litresi 35 TL'den satılıyor.

 

Fabrikadan zeytinyağı 35 TL'den satılırken, marketlerde ise bu fiyat 70 ila 90 TL'yi görüyor.

 

Zeytinin elek numarasına göre 2 lira ila 8 lira arasında fiyat verilirken, zeytinyağının daha çok para etmesi sebebiyle üretici zeytinyağı çıkarmayı tercih ediyor.

 

Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar, geçen yıl zeytinyağı fiyatlarının 18 ile 22 lira arasında değişirken bu yıl dinglerinde 35 liradan satıldığına vurgu yaptı.

 

Hıdır Kar, bu yıl zeytin rekoltesinin düşük olmasından dolayı zeytinyağı fiyatlarının arttığını dile getirdi. Kar, "Zeytinyağı sezonunun açılışıyla birlikte fiyatların bir anda 35 lira marketlerde ise 70 ile 90 lira arasında alıcı buluyor. Eleklerin en alt kısmındaki zeytin zeytinyağı için alınıyor ve kilosu en az 2 liradan alınıyor. Bu yıl zeytin rekoltesi geçen yıllara göre daha az. Bu da zeytinyağı fiyatlarını nerdeyse ikiye katladı. İlerleyen günlerde fiyatlar daha da yükselecek. Zeytin rekoltesinin düşük olması zeytinyağına etki etti" şeklinde konuştu.

 

TÜRKİYE'NİN ZEYTİN DEPOSU

 

Mersin'de zeytin üretiminin yüzde 65'i, Türkiye üretiminin ise yüzde 14'ünün gerçekleştirildiği Mut'ta, 15 milyon kayıtlı zeytin ağacı bulunuyor. İlçede üretilen zeytinyağına 'Mut Zeytinyağı' adıyla 2018 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret tescil belgesi verildi. İlçede 11 zeytin salamura işleme tesisi ile 21 zeytinyağı fabrikası faaliyet gösteriyor.İlgili konular

rehin

İş adamını kaçırıp, 1,5 milyon TL fidye alan 9 kişi yakalandı

1 gün önce

Mersin'de bir iş insanını çiftlik evinde rehin tutarak 1,5 milyon TL fidye alan 9 kişi gözaltına alındı....Devamını oku
yangın

Mersin'de hurda fabrikasında büyük yangın

1 hafta önce

Mersin'in Toroslar ilçesindeki hurda fabrikasında yangın meydana geldi. Yangını söndürmek için çok sayıda ekip yangın mahallinde yoğun çaba sarfediyor.  ...Devamını oku