Politika

Zirve Yayınevi davasında bakanlık kusursuz bulundu; ailelere ödenen 900 bin lira tazminat faiziyle geri istenecek

2 yıl önce

Zirve Yayınevi davasında bakanlık kusursuz bulundu; ailelere ödenen 900 bin lira tazminat faiziyle geri istenecek


Malatya İdare Mahkemesi, 12 yıl önce 3 Hıristiyan’ın öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerinde İçişleri Bakanlığı ve Malatya Valiliği’nin hizmet kusurunun olmadığına hükmetti. Bu kararla üç aileye 2015’te ödenen 900 bin liralık tazminat faiziyle istenecek.
 
Malatya’da ‘misyonerlik’ yaptıkları iddiasıyla 17 Nisan 2007 tarihinde Zirve Yayınevi’ni basan 5 saldırgan, Alman vatandaşı Tilmann Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel’i öldürmüştü. Mahkeme, bakanlık ve valiliği sorumlu tutarak tazminat ödenmesine karar vermişti.
 
Ailelere verilen tazminat faiziyle geri istenecek 
 
Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre, İçişleri Bakanlığı’nın itirazı üzerine Danıştay 15. Daire, 2017 yılında kararı bozdu. Kararda, terör eyleminden söz edilemeyeceği vurgulanarak, idarelerin hizmet kusurlarının olup olmadığı araştırıldıktan sonra tazminata hükmedilmesi istendi.
 
Davayı ikinci kez gören Malatya İdare Mahkemesi, 19 Temmuz 2019’da verdiği kararda bu kez İçişleri Bakanlığı’nı kusursuz buldu. Karar onanırsa ailelere ödenen tazminat faiziyle geri istenecek.


İlgili konular

Gazeteci

AYM, "Gazetecilerin cezalandırılması"nı hak ihlali saydı

10 ay önce

Anayasa Mahkemesi , yaptığı haberler nedeniyle "hakaret" suçundan mahkumiyetine hükmedilen gazetecinin başvurusunu karara bağladı....Devamını oku