Dünya

Şimdiye kadar 10 milyon dolar harcandı: Buzdolabında ‘bir yıl dayanan’ yeni elma türü

1 hafta önce

Şimdiye kadar 10 milyon dolar harcandı: Buzdolabında ‘bir yıl dayanan’ yeni elma türü

Yaratılması 20 yıl süren ve buzdolabında bozulmadan bir yıl kalabileceği belirtilen yeni bir elma türü Pazar günü ABD’de piyasaya sürüldü.

 

Cosmic Crisp (Kozmik Kıtır) adı verilen elma türü, Honeycrisp ve Enterprise türü elmaların melezlenmesiyle elde edildi.Washington Devlet Üniversitesi’nde ilk olarak 1997’de üretilen elmanın piyasaya sürülebilir hale getirilmesi için bugüne kadar 10 milyon dolar harcandı.Meyvenin sulu, kıtır ve sert olduğu söyleniyor.Elmanın yaratım sürecinin liderlerinden Kate Evans, “Bu çok kıtır, görece sert, tatlılık ve mayhoşluk dengesi iyi ve çok sulu bir elma” diyor.

 

Evans, elmanın dışının kararmasının uzun zaman aldığını, buzdolabında 10 – 12 ay arası taze kalabildiğini belirtiyor.Bugüne kadar 12 milyon Cosmic Crisp ağacı ekildi. Üniversitenin sıkı lisanslama politikası nedeniyle elma ağaçları şimdilik sadece Washington’da ekilebiliyor.Yaratılış sürecinde WA38 adıyla bilinen bu elmaya, koyu kızıl kabuğu üzerinde küçük beyaz lekeler barındırmasının gökyüzünü anımsatması nedeniyle Kozmik Kıtır adı takıldı.Washington ABD’de en fazla elmanın yetiştirildiği eyalet. Elma ABD’de muzun ardından en popüler ikinci meyve.Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Kız öğrenci yurdunda karbonmonoksit zehirlenmesi

Kız öğrenci yurdunda karbonmonoksit zehirlenmesi

18 saat önce

Çorum'da bir kız yurdunda kalan 103 öğrenci ile iki öğretmen karbonmonoksit zehirlenmesi şüphesiyle hastanelik oldu. Beş öğrenci yoğun bakımda tedavi görüyor.   Olay, Çorum’un Osm...Devamını oku