Ekonomi

Süt fiyatı arttı; vatandaş sokak sütü alıyor

1 hafta önce

Süt fiyatı arttı; vatandaş sokak sütü alıyor

Ekonomik kriz her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Krizle birlikte süte art arda gelen zamlar vatandaşı sokak sütüne yönlendirdi. Fiyatı 7 TL civarındaki günlük süt almak yerine vatandaş yarı fiyatına sokaktan açık süt alıyor.
 
Her sektörde varlığını hissettiren ekonomik krizden gıda ürünleri de nasibini aldı. Günlük sütün fiyatı marketlerde 7 liraya dayandı. Vatandaş ise çareyi litresi 3 lira civarında olan sokak sütünde buldu.
 
MALİYETLER SÜT FİYATLARINI ETKİLEDİ
Cumhuriyet’in haberine göre, Artan hayvancılık maliyetleri nedeniyle süt fiyatları zamlanınca, vatandaş da daha ucuz olan sokak sütüne yöneldi. Bir litre kutu sütün fiyatı 6, günlük sütlerin litresi de 7 liraya dayandı. Vatandaş sokakta sütün litresini 3 TL’ye alabiliyor.
 
11 AYDA 3,75’TEN 5.75’E ÇIKTI
TÜİK’e göre, 2019 Ocak’a 4 liradan başlayan süt fiyatları 2019 Aralık’ta 5 liraya çıktı. Ancak yıl genelinde çeşitli marketlerde 2019 Ocak’ta bir litre kutu süt 3.75 TL iken yıl sonuna kadar 5.75 TL’ye çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu, son bir yılda süt fiyatlarında yalnızca yüzde 25 artış olduğunu belirtirken perakende fiyatlarında zam yüzde 53’ü aştı.
 
SÜT ÜRETİMİ DE AZALDI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ticari süt işletmelerince Kasım 2019’da 727 bin 917 ton inek sütü toplandı. Kasımda bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarı yüzde 2.1, ocak-kasım döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5.2 azaldı. 2019 Ocak-kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü üretimi yüzde 8 azalarak 1 milyon 398 bin 821 ton olarak gerçekleşti.


Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

İki dev bankaya büyük ceza

İki dev bankaya büyük ceza

6 saat önce

Sigortacılık kanununu ihlal ettiği gerekçesiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı, Akbank'a 94.7 milyon TL, Yapı Kredi'ye ise 187.1 milyon TL para cezası kesti. Akbank, sigorta aracılık faaliyetle...Devamını oku