Ekonomi

“Yılda 400 milyon ton üretilen plastiğin yarsından fazlası tek kullanımlık ürünler”

1 hafta önce

“Yılda 400 milyon ton üretilen plastiğin yarsından fazlası tek kullanımlık ürünler”

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, dünyada her yıl 400 milyon ton plastik üretildiğini, bu üretimin yarısından fazlasının ‘tek kullanımlık’ olan ve toplam 12 dakika içinde fonksiyonunu yitirmesinde karşın doğada yok olması yüz yılları bulan plastikler olduğunu vurguladı.
 
Çakıroğlu, 2020 yılı sonuna kadar Koç Topluluğu şirketlerinde ‘tek kullanımlık’ plastik tüketimine son vereceklerini taahhüt ettiklerini belirtirken, “bu hedefi gerçekleştirmek kadar, farkındalığı artırarak bireysel sorumlulukları geliştirmeye” de önem verdiklerinin altını çizdi.
 
Koç Holding CEO’su Çakıroğlu, Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü Kızıl ile birlikte bir grup gazeteciyi ağırlayarak, topluluğun çevre konusundaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 
Koç Topluluğu Spor Kulübü’nün merkezi olan Bağbarbaşı Korusu’ndaki İstanbul Golf Kulübü’nde gerçekleşen buluşmada holding çalışanı 1200 kişinin Avrasya Maratonu’na katıldığını belirten Çakıroğlu, 93 yılı geride bırakan Koç Topluluğu’nun toplumsal ve ekonomik alanda değer yaratma gayreti içinde olduğunu kaydetti. Levent Çakıroğlu, özetle şu görüşleri dile getirdi:
 
"Çok iddialı bir hedef belirledik"
 
“2007’den bu yana Uluslararası İstanbul Bienali’nin ana sponsoruyuz. Bienal İstanbul’un kültür ve sanat hayatının en önemli faaliyetlerinden biri hâline geldi, bundan çok mutluyuz.
 
Bu yılki teması ‘7. Kıta’ olan bienal, okyanuslardaki plastik atık yığınlarını ele alıyor. Plastik atık yığınlarının ikisi Atlas Okyanusu’nda, ikisi Pasifik Okyanusu’nda, biri Hint Okyanusu’nda, biri de maalesef Akdeniz’de. Plastik atıklar çok büyük bir sorun."
 
“Plastik 20. yüzyıl başlarında çok önemli bir buluş olarak hayatımıza girdi. Ve hayatımızdan çıkmayacak, ihtiyacımız da var. Ancak bu atıkları nasıl daha iyi yönetebiliriz, bu çok önemli.
 
Dünyada her yıl 400 milyon ton plastik üretiliyor. Bu üretimin yarısından fazlası tek kullanımlık olan ve toplam 12 dakika içinde fonksiyonunu yitiren plastik ürünler. Buna karşılık bunların doğada yok olması yüzyılları buluyor.”
 
“Hem kamu, hem sivil toplum, hem de özel sektörün birlikte çalışması gereken bir sorun ile karşı karşıyayız.  Bu alanda farkındalık yaratmak da çok önemli.
 
Farkındalık ile bireyleri harekete geçirmek, bireysel sorumlulukları geliştirmek mümkün.” “Bu konuda Koç Topluluğu çok iddialı bir hedef belirledi; 2020 sonuna kadar Koç Topluluğu işyerlerinde tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımına son vereceğiz, bu ürünleri yok edeceğiz.
 
90 bini geçen çalışan sayımızla bu hedefe yöneldik. Şu anda envanterimizi çıkarıyoruz, tek kullanımlık plastiğin yerine geçecek malzemeleri belirleyerek, bunları süratle tek kullanımlık plastik ürünlerin yerine geçirmek istiyoruz. Dolayısıyla plastiğin yerine geçecek ürün geliştirmeleri çalışmalarımız da eş zamanlı olarak sürüyor.”
 
2020 sonuna kadar ek kullanımlık plastikleri yok etmek iddialı bir hedef, biliyoruz. Ancak -Koç Topluluğu, -hedeflerini ve sözlerini realize eder- bu hedefe de hiç şüphesiz ulaşılacak. Bu bizim için ilk adım ve en önemli kısmı farkındalığı artırarak sorumluluğu kişisel olarak hissettirmek.”


Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

ABD'de AVM otoparkında silahlı saldırı: 3 ölü

ABD'de AVM otoparkında silahlı saldırı: 3 ölü

21 saat önce

Polis, çevre sakinlerinden "siyah elbiseli" bir şüpheliyi görmeleri halinde yetkililere haber vermesini istedi   ABD’nin Oklahoma eyaletindeki bir alışveriş mağazasına yönelik silahlı ...Devamını oku